Silvia Pertens: Uspešna sem, ko sem boljša kot prejšnji mesec, sezono ali leto

Datum objave: 20. februar 2023

Objavljeno v: #članice


Novogoričanke so se v novo leto podale z okrepitvijo. Mesto sprejemalke je zasedla Silvia Pertens. 25-letna Estonka se je s tem športom prvič srečala pri 10 letih. Kot svoj navdih omeni Brazilko Gabi Guimaraes, ki ima, kot pravi, zavidljive atletske sposobnosti. Silvia se je v Slovenijo preselila iz Italije, kjer je igrala v drugi italijanski ligi. Simpatična odbojkarica pravi, da se v naši državi počuti odlično, da je Slovenija prelepa dežela, njeni ljudje pa nadvse prijazni in odprti. Veliko lepega nam je zaupala tudi o državi, iz katere prihaja sama, najbolj pa seveda pogreša svojo družino, fanta in prijatelje.

 

Zakaj si se odločila, da boš kariero nadaljevala v Sloveniji?

Ko se je moja zgodba z italijansko Messino končala, je bil odbojkarski klub GEN-I Volley moja prva opcija. Ponudili so mi, da se srečamo, da se spoznam z ljudmi ter tudi že preizkusim na treningu. Takoj sem vedela, da je to pravi kraj zame.

Kaj nam lahko poveš o državi, iz katere prihajaš? Kako je tam razvita odbojka?

V Estoniji se ženska odbojkarska liga ne igra na profesionalnem nivoju, kar pomeni, da za to ne prejmeš nikakršnega plačila. Odbojka se igra le kot hobi, pa naj bo to v šoli ali ko si že zaposlen. Tudi raven igre ni na visokem nivoju, kar pomeni, da športniki iščejo možnosti zunaj države. Možnosti, da bi se lahko uveljavili kot dobri, profesionalni športniki. Kljub vsemu pa je naša reprezentanca v zadnjih letih pokazala znake napredka, kar pomeni, da je postala tudi bolj zanimiva tako za medije kot tudi za sponzorje.

Je bilo težko zapustiti svojo državo in oditi v tujino?

Seveda je to vedno težko, toda s časom postane nekoliko lažje. Vse je odvisno tudi, kam si namenjen. Sama sem državo zapustila takoj po končani srednji šoli, ko sem odšla v Ameriko, kar je bil zame kar precej velik izziv. Tam sem igrala odbojko na fakulteti v Houstonu. Ko sem na primer živela na Finskem in igrala v svojem prvem profesionalnem klubu v LiigaPloki, pa sem se vedno počutila tako blizu doma in vse je bilo veliko lažje. Tudi v Sloveniji se počutim zelo domače in ravno zaradi tega nimam tako velikega domotožja.

Katera je potemtakem tvoja najljubša država in zakaj?

To je pa zelo težko vprašanje. Vsaka država, s katero sem se imela priložnost spoznati, ima svoje kvalitete, toda sama vedno rečem, da je Estonija moj najljubši kraj. Vedno je lepo potovati, spoznavati različne stvari, toda nič se ne more primerjati z domačo državo, z mojim domom.

Kakšni so tvoji cilji za naprej, na primer v tej sezoni?

Rada bi bila v čim večjo pomoč, kot sem lahko, naši ekipi. Da delamo dobro in trdo in se borimo za medalje. Seveda bo letošnje poletje precej aktivno tudi na reprezentančnem nivoju, kajti Estonija bo sogostiteljica ženskega evropskega prvenstva v odbojki. Želim si, da bi bila v dobri formi in da bi čim bolje izkoristila to krasno priložnost z našo reprezentanco.

Kaj lahko rečeš o tvoji novi ekipi, kakšni so treningi?

Naša ekipa je čudovita, zelo sem zadovoljna tudi s treningi. Res gre za eno dobro ekipo delavnih deklet, trenerji pa si želijo iz nas iztisniti tisto največ. Mislim, da imamo zares dobro ravnovesje med profesionalnostjo in osredotočenostjo na trdo delo in uživanjem v tem, kar počnemo.

Kaj pa rada počneš v svojem prostem času?

Vedno sem poleg odbojke veliko časa namenila tudi študiju, kar mi je vzelo precej časa. Trenutno sem v procesu zaključevanja le-tega. Toda poleg vseh obveznosti zelo rada berem – kriminalke so moja najljubša zvrst. Zelo rada tudi raziskujem nove stvari, preživljam čas v naravi in se družim z mojimi domačimi.

Kako bi opisala samo sebe?

Sem precej ambiciozna in k ciljem usmerjena oseba. Zelo nerada obupam, kar pomeni, da ko si zastavim neki cilj, vse usmerim v to, da ga tudi dosežem. Za to trdo delam. To velja tako za odbojko kot tudi za vse ostale stvari v življenju. Iskrenost, zaupanje in skrb so lastnosti, ki jih sama cenim in se jih držim.

Kaj pomeni biti zate uspešen igralec odbojke?

Po mojem mnenju ima vsak svojo definicijo tega in svoj pogled. Najverjetneje so uspešni tisti, ki igrajo v najprepoznavnejših odbojkarskih ligah. Toda zame je precej bolj pomemben sam proces, sam razvoj. Zase lahko rečem, da sem uspešna, ko sem boljša kot prejšnji mesec, prejšnjo sezono, prejšnje leto.

 

Nina Mihalič